Az alábbi oldal az olyan alacsony szénhidrátos táplálkozáshoz nyújt segítséget, ahol a cél a ketózis állapot elérése. Nem az eredeti ketogén diétáról van szó, mert ott csak 15 g körüli szénhidrát fogyasztható. Itt az 50 g körüli szénhidrátot is elérjük, néhol többet és eszünk sok zöldséget.
A sütőt előmelegítjük. A karfiolt kis virágokra vágjuk.
Egy wokba teszem a vajat és a 3 ek olajat. Beleteszem a szalonnát, kicsit átpirítom. Ráöntöm a karfiolt, sózom, borsozom. A karfiolt néha megkeverem, pirítom. Ha kicsit összeesik, már jó lesz.
Adjuk, hozzá a spenótot, néhány percig pirítsuk együtt.
Leveszem a tűzhelyről a karfiolt. Ráöntöm a tejszínt, hozzáadom a karikára vágott hagymát, és a kakukkfüvet. Egy tepsibe öntöm a keverék felét, reszelünk rá egy kis sajtot.
Veszek egy újabb serpenyőt, amibe néhány evőkanál olívaolajat teszek. A csíkokra vagy kockára vágott húst átsütöm. Sózzuk, borsozzuk. Süthetjük pirulásig. Ha kész, a tepsibe öntjük a karfiol tetejére. A húsra reszelem a sajtot. Ráöntöm a maradék karfiolt, elegyengetjük.
Mehet sütőbe.
A cukkinit megmossuk, lereszeljük nagy lyukú reszelőn. Megsózzuk, majd félretesszük 10 percre.
Az újhagymát megtisztítjuk, majd apróra vágjuk. A fokhagymát lereszeljük kis lyukú reszelőn. Felverjük a tojásokat, megsózzuk.
A cukkinit 10 perc után kifacsarjuk. Rátesszük az apróra vágott újhagymát és a fokhagymát. Rátesszük a tojást, a hagymákkal együtt. Ráreszeljük a sajtot, majd jól elkeverjük.
Serpenyőbe 1 kanál olívaolajat teszünk egy sütéshez, felmelegítjük. A serpenyőben 3-4 részre osztva megsütjük mindkét oldalát.
Fogyasztáskor tehetünk rá tejfölt és még újabb újhagymát is.
Az eredeti recept elérhetősége:
Feltéthez néhány ötlet az elkészítésnél.
A kisebb darabokra vágom, majd aprítóba teszem. Nem túl morzsásra aprítom. Egy nagyobb serpenyőben olívaolajon kicsit puhítom, pirítom. Közben megsózom.
A sajtokat lereszelem, összekeverem. A sajt felét kiszedem, félreteszem.
A maradék sajtra ráöntöm a karfiolt, elkeverjük.
Fűszerezzük sóval, borssal, bazsalikommal, és oregánóval. Keverjük el, tegyük rá a tojást és az útifűmaghéjat, keverjük el. Kész a tészta.
A tepsibe tegyünk sütőpapírt. A tésztát szedjük a sütőpapírra, kerek vagy tetszőleges alakúra, hogy egy vékony tésztát kapjunk.
Tegyük 15-20 percre a sütőbe. Ha a szalonnát teszünk rá feltétnek és az nem túl vékony, már most is feltehetjük. Ha széle el kezd barnulni, vegyük ki.
Sütés közben készítsük el a feltétet. Például paradicsom, vékony szeletekre vágott szalonna, sonka, olívabogyó, és/vagy amit szeretünk.
Tegyük rá feltétet, a maradék sajttal együtt. Tegyük 10 percre a sütőbe.
Az eredeti recept egy diétás pizza recept:
6 darab tojást megmossuk, megfőzünk, majd hagyjuk kihűlni.
A darált húst egy nagyobb tálba teszem. A hagymát és a petrezselymet apróra vágom. Ezeket is a tálba teszem. Ha zsemlét is teszünk bele, áztassuk langyos vízbe. Csavarjuk ki zsemléket, tegyük a tálba. Sóval, borssal és pirospaprikával ízesítem.
A sütőt begyújtom.
Összekeverem, vagy akár kézzel összegyúrhatom.
Sütőbe, sütőpapírra teszem a massza 1/3-t. A tojásoknak csinálok középen helyet. A tojások keskenyebb csúcsa levágható a jobb illeszkedés érdekében. Végig rakom a 6 tojást. A maradék masszával beborítom a tojást.
60-70 percig sütjük.
Amit eddig láttam ketogén Stefánia szelet, abban nem szerepelt zsemle. Kihagyható, de én mindenképpen szerettem volna bele zsemlét. Ez a zsemle került bele: Útifűmaghéj zsemle.
Van aki őzgerincformába teszi, amit kivajaz.
A hozzávalókat apróra vágom és összekeverem.
A céklát apró csíkokra, a húst apró kockákra, a hagymát fél vagy centis darabokra vágjuk. Az egészet összekeverjük, és ízesítjük.
Apróra vágom az uborkát. Az uborkát összekeverem a tejfellel és a tonhallal. Megsózom ízlés szerint.
A paradicsomot apróra vágom, majd összekeverem a többi összetevővel. Esetleg tehetünk rá joghurtot, és/vagy tökmagolajat.
A sárgarépát megmosom, majd hosszú csíkokra reszelem. Belekeverem a citromlevét az olívaolajat, sót, eritritet. A tejföl ízlés szerint teszek hozzá. Nélküle is kiváló.
Esetleg:
Az olajon tűzhelyre teszem a mustármagot. Ez azonnal pattogni kezd, ekkor lefedem. Nagyon gyorsan megpirul.
Hozzáadjuk a paprikát (ha van fokhagyma, medvehagyma, ördöggyökér, curry). Folyamatosan kevergetjük.
Ha felolvad az édesítő beletesszük a répát. Jól elkeverjük. Állandó kevergetés mellett 3-4 percig pároljuk. Egy tálban hagyjuk kihűlni.
A joghurtba keverjük a citromlevet, a szegfűszeget, a sót és a mentalevelet (ha van). A kihűlt sárgarépára öntjük.
A sajtot és a tejfölt összekeverem, megsózom. A paprika száras végét levágom, a belsejét kitisztítom, majd megtöltöm a sajttal.
A vajretket vékony szeletekre vágom. A retekkel együtt fogyasztjuk a töltött paprikát.
A hagyma szénhidrát tartalmával vigyázzunk.
A zöldpaprikát, hagymát, gombát, uborkát és retket körülbelül kukoricaszem nagyságú darabokra vágjuk egy deszkán, közben egy edénybe tesszük. Rátesszük a túrót és az uborkát, ízlés szerint sózzuk, esetleg borsozzuk. Az összetevőket jól összekeverjük. Kész.
A zöldségekből az egyes összetevők elhagyhatók vagy másokkal helyettesíthetők. Fogyasztható magában, kenyérrel és/vagy paradicsommal.
Sült-tojást mindenki tud készíteni. Igaz? Ez itt csak ötletadó.
A bevagdosott, vagy apróra vágott szalonnát megsütöm egy serpenyőben, majd a megsózott tojásokat ráöntöm a szalonnára, majd tetszőleges ideig sütöm.
A zöldségeket néhány centis darabokra vágom. Egy wokba olívaolajat teszek tűzhelyen. Az apróra vágott zöldségeket beleteszem a wokba. Kevergetés mellett sütögetem, sóval, borssal, oregánóval és bazsalikommal ízesítem. A sütés, ízléstől függően tarthat addig amíg a zöldségek össze nem esnek, de van aki úgy szereti, hogy hamarabb leveszi a tűzről, így ropogosabb marad.
A zöldségeket apróra vágom. A kókuszolajon közel üvegesre pirítom a hagymát. A húst addig sütöm, amíg el nem kezd fehéredni. A zöldségeket hozzáadom, és átsütöm.
A céklát apróra vágom (sült krumpli méret), majd megfőzöm. 6 tojást keményre főzöm. A vöröshagymát szintén apróra, az olajbogyót 2-3 darabra vágom.
A joghurtba belekeverem a darált mustárt, a citromlevét, hozzáadom a sót és a borsot. Összekeverem a főtt céklát a tonhallal, és a vöröshagymával és az olajbogyóval, majd hozzáadom az ízesített joghurtot. Jól elkeverem.
A tojást vékony szeletekre vágom, és a kiszedett tonhalas cékla mellé tálalom.
A csirkét megmosom kis csíkokra vágom, sózom borsozom. 50 g vajon wokban süssük a húst puhára. Ha aranybarnára sült, szedjük ki, fedjük le.
Törjük össze, vagy reszeljük le a fokhagymát. A maradék vajat is tegyük a serpenyőbe, tegyük bele a fokhagymát, egy fél percig pirítjuk. Hozzáadjuk a zöldségeket, sózzuk meg, majd kevergetés mellett puhára sütjük.
A húst visszaöntjük a serpenyőbe, felmelegítjük.
Bazsalikom levéllel tálaljuk.
Az eredeti recept:
8 darab palacsintához:
A kendermagot aprítóba teszem két tojással. Aprítom. Bele teszem a tojást, a mascarpone sajtot, egy csipet sót és az édesítőt. 20 percet pihentetem. Hozzáadom a szódavizet, majd kevés kókuszzsíron kisütöm.
Az eredeti recept 140 g mascarpone sajtot tartalmaz (nekem kicsit megcsúszott). Mivel így is kicsit száraz hatása volt, legközelebb több sajtot teszünk bele. De lehet jobb eredményt kapunk, ha kivárjuk az eredeti recept szerinti több órás pihentetést sütés előtt. Íze alapján, az eddig legjobb keto-palacsinta.
Mivel nem vártuk ki az eredeti receptben található több órás pihentetést, kevesebb szódavizet tehetünk bele, így 10 helyett csak 8 palacsinta jön ki. De szeretjük, ha kicsit vastagabb.
Az eredeti recept 2023-ban elérhető „Viktoria Szemere” csatornájáról:
Hozzávalók:
A hagymát apróra vágom, kicsit átsütöm a libazsírban. Beleteszem a kis kockákra vágott májat. 15-20 percig sütöm, gyakran kevergetve. Beleteszem a vajat és a fűszereket. Ha vaj elolvad elkeverem.
Összeturmixoljuk a kész májat.
Eltesszük egy edénybe, a tetejét zsírral zárjuk le.
A mustármagot ledarálom például kávédarálóval.
Az ecet kivételével mindent hozzáadok.
Felteszem főzni a vízzel, alacsony lángon. Gáztűzhelyen lehet lángelosztóval. Folyamatosan kevergetjük 45 percig.
Beletesszük az ecetet, és még 5-10 percig főzzük.
Légmentesen zárható tiszta edénybe kiszedjük.
Háromszoros adag elkészítése is jó ötlet.
A tojást felverjük, összekeverjük a tejföllel. Sózzuk, borsozzuk (ízlés szerint).
Vajat serpenyőben megolvasztjuk. Rátesszük a tojást.
Érdemes fakanállal darabokra törni, és forgatni.
Amikor a tojás elkezd keményedni, rátesszük a sajtot.
Puhára főzöm a húst, néhány gerezd fokhagymával, sóval.
A levesbe teszem a zöldségeket, a borssal, a petrezselyem zöldjével. Borssal és sóval tovább ízesítem. A zöldségeket puhára főzöm.
Az eredeti recept Anthony William, 2017-ben megjelent Medical Médium Thyroid Healing című könyvében található. Nem gondoltam, hogy ilyen finom lehet. Többször megcsináltam, fokhagyma nélkül is kiváló.
Vágjuk apróra a paradicsomot és a megpucolt narancsot, a szárzellert és a fokhagymát. Turmixoljuk krémesre a spenóttal és a bazsalikomlevéllel.
Uborkatésztával tálaljuk. Az uborkatésztához lehet kapni, kézi zöldségcsíkozót. A legegyszerűbb, olyan mint egy zöldséghámozó, de keresztbe is vannak vágóélek.
Elkészítjük a rántást. Egy 2 literes edényben összekeverem zsírt és a lisztet. Picit megpirítom, nagyon kis lángon. Ha picit sötétebb színe lesz, akkor az elég. Beletesszük a köménymagot, és még 1-2 percig pirítom.
Az edényt hideg vízzel felengedem, majd forraljuk. Vigyázzunk, hogy ne fusson ki.
Tegyük bele a hagymát. 10 percig főzzük. Tegyük bele a paprikát, főzzük még 5 percet.
Adhatunk hozzá tojást 6-8 tojást, és tojáslevesünk lesz. A tojást a paprikával együtt tegyük a levesbe.
Legközelebb megpróbáljuk bambuszrost liszttel keverni a kendermaglisztet, vagy tökmagliszttel. Az útifűmaghéj nem jó levesbe, mert nyálkás lesz tőle.
Tegyünk egy edénybe kb. annyi parajt ami a főzőedényünket apróra vágás után nagyjából félig megtölti. Mossuk meg, majd vágjuk (vagy turmixoljuk) apróra a parajt. Ügyeljünk arra, hogy minél apróbb legyen! Egy nagyobb edényben pirítsuk meg olajon. Reszeljünk bele néhány gerezd fokhagymát, tegyük bele a zellert is. Folyamatosan kevergessük. Kis pirítás után adjunk hozzá vizet és/vagy tejet, amennyitől jól keverhető lesz. 2 dl tejfölt keverjünk egy edényben zúzott vagy reszelt fokhagymával és zellerrel. Adjuk hozzá a parajhoz. Ízlés szerint sózzuk meg. Kevergessük még néhány percig. A habaráshoz tejföl helyet használhatunk kefirt vagy tejszínt. Tejszín esetén fokhagyma lehet kevesebb.
Angolul Bulletproof. Az eredeti recept szerint MCT olaj szükséges hozzá, ami pálmaolaj és kókuszolajból áll. Nincs MCT olajom, így csak szimpla kókuszolajat használtam. A kókuszolajról annyit, hogy nálam ez meg van dermedve. Az eredeti recept nem tartalmaz tejszínt és fahéjat. A leírások 3-4 dl kávéhoz írnak 1 evőkanál vajat és 1 evőkanál kókuszolajat, de nekem nem kellett ennyi. Ha viszont kevesebb a mennyiség a turmixolás nehezebb lehet, de a tejszínes bővítés után nem volt probléma.
A hozzávalókat turmixgépbe öntjük, 30-40 másodpercet turmixoljuk; kész.
Mindent aprítóba vagy turmixba teszek. A diókat kicsit törve. Összeturmixolom. Dió a tetejére is kerülhet díszítésnek.
A tejszín helyett használhatunk mascarpone sajtot vagy 2 tojást. Adhatunk hozzá valamilyen aromát, bio narancs héját.
Ezt a receptet több helyen is megtaláltam. Mostanában 11 g szezámmag helyett 17 g-t szoktam beletenni. Összességében bármelyik összetevőből tehetek többet, de a tojás és krémsajt mennyiségét jó a magok mennyiségéhez igazítani.
A tojás és a sajt kivételével mindent összekeverünk egészben. Beletesszük sajtot és a tojást, jól elkeverjük.
A sütőt előmelegítem.
10 percet állni hagyjuk.
Sütőpapírt teszek egy tepsibe.
Vizes kézzel, 6 darab lapos gombócot teszek a tepsibe.
35 percig sütjük (sütőtől függően 30-45 perc), amíg egy fogpiszkálót beleszúrva, látszik, hogy nem ragad.
Az eredeti recept Sz. Viktória Youtube csatornájáról van. Az eredeti receptben chia mag helyett tökmag van, de nekem most ez volt kéznél.
Aprítóba teszem a kendermagot, (ha tökmagot használok azt) 1 tojással.
Egy tálba öntöm. Hozzáadom a többi alapanyagot. Jól elkeverjük.
A sütőt előmelegítjük. A tésztát 15 percen keresztül pihentetjük.
Vizes kézzel kis 6 darab gombócot készítek.
30 percig (nálam 30 perc) sütjük.
Az eredeti zsemle receptet a KetoFocus nevű Youtube csatornán találtam.
Megkóstoltam és azt gondoltam, hogy ez inkább pogácsa. De végül zsemleként fogyasztottam. Értem ez alatt, hogy megzsírozva, hagymával fogyasztottam.
Az eredet receptben kókuszliszt van. Helyette bambuszrost lisztet használok.
A sütőt melegítsük elő.
Készítsük el a tojást. A mozzarella sajtot és a krémsajtot külön tálba elkészítem. Melegíteni kell majd, ha ezt valaki mikroban teszi, akkor mikrozható edénybe tegyük.
A száraz hozzávalókat mérjük le, keverjük össze. Melegítsük fel sajtot, majd adjuk keverékhez, a tojással együtt.
Alaposan gyúrjuk át.
Kis golyókká formáljuk őket vizes kézzel, amiket sütőpapírra teszünk.
Sütőtől függően 30-40 percig (de legalábbis addig sütjük amíg el nem kezd barnulni).
Tetejére:
Keverjük össze a hozzávalókat. Gyúrjuk át.
Készítsünk kis hengereket. Kenjük be a felvert tojással, tegyünk rá sajtot, szezámmagot.
Tortaalap:
Tortakrém:
Válasszuk szét a tojás fehérjét és sárgáját.
A tojás fehérjébe tegyük bele sütőport és az édesítőt. Verjük habosra.
Melegítsük elő a sütőt.
A csokoládét olvasszuk meg, keverjük össze tojás sárgájával. Ha nagyon sűrű lett, keverjünk bele tojásfehérjét. Ha elég laza állaga lett, keverjük az egészet a tojásfehérjéhez. Vigyázzunk ne törjön szét a fehérje.
Egy torta formát vajazzunk ki, majd öntsük bele krémet. Süssük körülbelül 30 percig.
Hagyjuk teljesen kihűlni a tortát.
Összekeverjük a krémsajtot a mascarpone sajttal, vanília őrleménnyel. Forgassuk bele a málnát.
A tetejére díszítésnek tegyünk maradék málnát és/vagy áfonyát.
Az eredeti recept Vikitől:
A sütőt előmelegítjük.
Az áfonya kivételével minden összekeverünk például egy dupla-keverőszáras keverőgéppel.
Kisebb tortaformába teszünk sütőpapírt. Beleöntjük.
~ 40 percig sütjük.
Ha lehűlt még 30 percre tegyük hűtőbe, így könnyebben vágható.
Az eredeti recept:
A vajat megolvasztom. A sütőt begyújtom.
A hozzávalókat összekeverem az édesítő kivételével, miközben olvad a vaj. Ha jól elkevertük a megolvadt vajat is hozzáadjuk, elkeverjük.
Végül tegyük bele xilit vagy más édesítőt.
180 ˚C sütőbe tesszük. Sütőtől függően 25-40 percig sütjük.
A fent megadott mennyiségből duplájából szoktam készíteni, mert egy normál sütőben ez nagyon vékony lesz.
Az eredeti recept R. B. receptje egy fórumon. Az eredeti receptben kókuszliszt van, az sem rossz, de nekem nem jött be a kókuszliszt íz, pedig szeretem a kókuszgolyót.
Mivel a bambuszrostliszt tömege jóval kisebb, ezért fele mennyiséget tettem, de így nagyon híg lett.
Az eredmény viszont nem kicsit, nagyon-nagyon finom! Harmadnap sem szárad ki, ha maradna.
Próbáltam már mandulalisztet adni sós süteményeknél, de ott nem jött be. Ezzel az édes túróssal viszont harmóniában van, a kevés bambuszrostliszttel együtt.
A dupla adaghoz 34 g bambuszrost liszt helyett 40 g-mot szoktam adni.
Opcionálisan adható hozzá vanília, citromlé (vagy citromhéj), megy a tetejére.
Ha egyszerre ennénk meg, akkor az lehet sok a szénhidrát egy ketogén étrendhez. De nyilván mások is kapnak belőle. :)
A tojást szétválasztom sárgájára és fehérjére.
A darált mákba keverem a kókuszolajat, a tojás sárgáját, a kókuszreszeléket és a sütőport.
A két almát megpucolom és nagy lyukú reszelőn lereszelem, fahéjjal és xilittel ízesítem. Hozzáadom a mákos keverékhez. Jó elkeverjük, hozzáadunk annyi vizet ami krémesebbé teszi.
A sütőt előmelegítjük 180° körüli hőmérsékletre.
A tojásfehérjéhez hozzáadom a 12 ek xilitet, majd keményre verjük.
A keményre vert tojásfehérjét óvatosan összekeverem a mákos keverékkel.
40-45 percig sütjük.
Elkeverem a lisztet, a diót, konjaklisztet, sütőport és a xilitet. Hozzáadom a túrót, a tojást, újra jól elkeverem.
Joghurttal lágyíthatok rajta.
A sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük a tartalmat. A gyümölcsöket a tetejére tesszük.
30 percig sütjük.
Összekeverjük a hozzávalókat. Kézzel jól elgyúrjuk.
Készítsünk golyókat.
Tálalásig tegyük hűtőbe.
Az eredeti recept szerint kókuszliszt is jó. Próbáltam: nem jó. Eredeti neve kókuszgolyó.
Próbáltam a kész golyókat újra kókuszban hempergetve. Túl sok kókuszízt add hozz. Mandulát is tettem bele, nekem nem jött be; ízlés szerint.
Eredeti recept:
Öntet:
A sütőt előmelegítem.
A diót aprítóba teszem, aprítom. 1-2 ek xilitet teszek bele. Félreteszem.
Összekeverem a többi hozzávalót. Kézzel jól átgyúrom. Vizes kézzel kis golyókat készítek, amit meghempergetek a dióban. A sütőbe teszem egy papírra. Sütőbe tesszük. 30 percig sütjük.
Elkészítjük az öntetet. Az öntetet aprítóba (vagy más keverőbe) tesszük és jól elkeverjük, amíg sűrű lesz (1-2 perc).
A képen látható aranygaluska 40 percig sült, legközelebb 30 percig sütöm.
Ha mandulaliszt helyett mandula őrleményt használok, túlságosan laza lesz a tészta.
A vajat megolvasztom.
Mindent összekeverek a kókuszreszelék kivételével.
Kis golyókat formálok, majd kókuszreszelékbe forgatom.
A zöldségeket apróbb kockára vágjuk. Wokban kezdjük el sütni. Amikor kicsit összeesik beleöntjük a vizet, a sót és a borost. Puhára pároljuk. Ha puha hagyjuk elpárologni a vizet. Egy edényben összekeverjük a vajjal. Botturmixal pépesre keverjük.
Az eredeti recept:
Egy másik receptben sárgarépa helyett hagyma és fokhagyma kerül bele. Vaj helyett 150 ml tejszín.
Szerintem kicsit édes lett a vajtól és a sárgarépától. Legközelebb hagyma, fokhagyma és tejszínnel csinálom.