A merevlemezt particionálással vehetjük használatba, azaz a használathoz létre kell hoznunk egy partíciót. A particionálással tulajdonképpen logikailag meghatározunk egy vagy több részt. A partíciókon tároljuk a fájlrendszert.
A partíció fogalma: önálló logikai egység egy adattárolón.
A következő partíciós tábla típusok ismertek:
Ezek közül a legismertebb a msdos, amely elsődleges és kiterjesztett partíciókból áll.
A fájlok elérésének, rendszerezésének, keresésének módja. A fájlrendszerek lehetnek tároló eszközre szántak (merevlemezre, CD-ROM-ra, DVD-ROM-ra, Pendrivera, stb.) és lehetnek hálózatra szántak.
A DOS, illetve DOS alapú operációs rendszerek állományfoglalási táblázata. (File Allocation Table rövidítése)
Így van ilyen fájlrendszerünk, hogy FAT16, FAT32, FAT64/extFAT.
Unix alapú operációs rendszerek fájltárolási táblázata.
Egy asztali gépen külön partíción lehetnek a felhasználók adati. Linux rendszerek alatt lehetőség van a rendszer egyes könyvtárait is külön tenni. Ezek növelik a biztonságot. Egy szerver számítógépen mindenképpen több partícióra tesszük az indításhoz szükséges állományokat, a változó fájlokat, az ideiglenes fájlokat, a felhasználók adatait, stb.
A partíciókat használat előtt formázni kell. Másként mondva sávozni.
A sávozás azt jelenti, hogy tájékozódási pontokat jelölünk meg az adattárolón.
Az IDE buszos PC számítógépeken a következő módon épülhet fel egy partíciós tábla:
Lehet egy elsődleges rész, ebben négy elsődleges partíció lehet. Lehet egy kiterjesztett rész, ebben pedig számtalan logikai partíció lehet.
A Windows FAT után következő fájlrendszere, amely már tartalmaz hozzáférés kezelést is.
Az NFS fájlrendszert a Microsoft Windows, MacOS X és OpenVMS is támogatja. Az SMB/CIFS fájlrendszert a Linux nem csak támogatja, de mellette komplex szerverszolgáltatást nyújt.
A fájlművelet naplózásra kerül, írás, létrehozás, törlés. A naplózás elkülönített helyen történik. Ha lenaplózta az adott műveletet a rendszer, csak az után hajtja végre a változtatást. Ha a rendszeren áramszünet van, az adatok elvesztésére kisebb az esély.
A rendszer indulásakor lehetővé tesz az indítandó operációs rendszer megválasztását. Linuxos bootmenedzserek esetén kernelválasztásra is lehetőséget adnak.
Boot menedszerek:
Mint azt fentebb már említettük a Linuxos szervereken külön helyre szoktunk tenni néhány könyvtárat a biztonság növelése érdekében. Ezek: