Tartalomjegyzék

< Virtualizálás

Vagrant

A Vagrantról

A vagrant segít virtuális rendszerek összeállításában, kezelésében, parancssorból. Támogatja a főbb virtuális megoldásokat: VirtualBox, VMWare, Hyper-V, docker (1.6.0 verziótól). Támogatja a népszerű szoftverkonfigurációs eszközöket, úgymint: Salt, Chef, Ansible, Puppet. Segítségével, könnyen megoszthatók a virtualizációs megoldások.

A vagrant egy nyílt forráskódú MIT licenc alatt terjesztett szoftver. Eredeti tulajdonosa Mitchell Hashimoto. Ma 2015-ben, több mint 500 programozó dolgozik rajta. A program forráskódja elérhető a következő helyen:

Beszerzés

Debian alapú rendszereken telepítsük a következő módon:

apt-get install vagrant

Egyéb esetben látogassuk meg a következő letöltő oldalt:

Telepítés után ellenőrizzük a telepített verziót:

vagrant --version
vagrant -v

Dokumentációk

vagrant
vagrant -h
vagrant --help
man vagrant

A Vagrant alparancsai számára külön segítséget kérhetünk:

vagrant up -h
vagrant up --help
vagrant box -h
vagrant box --help
vagrant box add -h
vagrant box add --help

Vagrant dobozok

Különböző rendszereket tölthetünk le úgynevezett dobozok formájában. Ilyen dobozok elérhetőségének listája a következő helyen:

Maga a letöltés:

vagrant box add {sajatnev} {ide írjuk az urlt}

A kívánt URL-t keressük meg a fenti linken.

A ~/.vagrant.d/boxes/ könyvtárban töltődik le a képfájl, bár nekünk ezzel nem kell foglalkoznunk, csak meg kell jegyezni milyen nevet adtunk meg. Az alapkönyvtár helyett megadható más könyvtár is a VAGRANT_HOME környezeti változó beállításával:

export VAGRANT_HOME=/valahol/osztott/konyvtar

Ezek után így használhatjuk:

vagrant init sajatnev
vagrant up

A vagrant init hatására létrejön egy Vagrantfile nevű fájl az aktuális könyvtárban, ahol beállításainkat átszerkeszthetjük.

Leállítás:

vagrant halt

Kapcsolat a konzollal vagy GUI-val

A vagrant alapértelmezésként headless (fej nélküli) módban indítja az operációs rendszert. Ez azt jelenti, hogy nincs kapcsolat az indított operációs rendszer konzolos vagy grafikus felületével. A háttérben indult. Ha szervert szerettünk volna indítani, amelyet SSH szerveren keresztül érünk el, vagy valamilyen egyéb távoli elérést szeretnénk csak, akkor a headless mód meg is felelne nekünk.

A headless mód nélküli indításhoz szerkesszük a Vagrantfile nevű állományunkat (a vagrant init <gépnév> hatására jött létre). Keressük meg benne a következő részt és vegyük ki megjegyzésből:

  config.vm.provider :virtualbox do |vb]
    vb.gui = true
  end

Hagy így indítjuk az operációs rendszert, lesz kapcsolatunk az operációs rendszer felületével.

vagrant up

Függelék

Docker

A vagrant az 1.6.0 verziótól a dockert is támogatja. A gépemen jelenleg Linux Mint 17.1 operációs rendszer fut, amelyen a docker még csak 1.4.3-as. A vagrant weboldalán jelenleg (2015-08-05-én) telepíthető legújabb verzió 1.7.4, és van deb csomag is.

Ha valaki szeretné ezt telepíteni és a vagrantot dockerrel használni, akkor az alábbi linken talál egy angol nyelvű leírást:

Linkek